Тонкощі навчання в Польщі

Із кожним роком усе більше українських абітурієнтів планують вступати до європейських університетів. Мовляв, за кордоном вища якість освіти і більше шансів отримати  високооплачувану роботу за спеціальністю, аніж на Батьківщині. Здебільшого наші студенти прямують до Польщі. Місцева освіта відносно доступна, а власники Карти Поляка взагалі мають право на безкоштовне навчання.

INSIDER розпитав українських студентів, які навчаються у польських вишах, щодо тонкощів навчального процесу, та їх порад майбутнім абітурієнтам.

Чи варто звертатись до посередників?

В Україні існує безліч фірм, що пропонують свою допомогу для вступу до польських університетів. Проте, опитані студенти їхніми послугами користуватися не радять.

"Головна порада - не звертатися до славнозвісних приватних фірм-посередників. Послуги коштують дуже дорого, і насправді, абсолютно не виправдовують себе. По суті, вони аж ніяк не допомагають при вступі, а лише перекладають твої документи польською, ставлять апостиль на атестаті в МОН, реєструють на сайті рекрутації, відправляють документи в універститет, бронюють місце в гуртожитку", - розповідає Юлія Слуговина, студентка Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні.

Університет М. Кюрі-Складовської в Любліні. Фото - studyinpoland.pl

Юлію, до прикладу, записали не на ту спеціальність, згодом понад місяць довелося вирішувати цю проблему в деканаті. Вже потім вона зрозуміла, що могла зробити усе самотужки, без обіцяної "наддопомоги" подібних компаній. З усіма питаннями і нюансами варто звертатися до деканату електронною поштою, відповідають швидко і допомагають, - радить студентка.

Денис Шамардак навчається на першому курсі журфаку Ягелонського університету. Його користуватися послугами таких фірм відмовили на місцевих курсах польської мови. Мовляв, вони надають 100%-і гарантії щодо вступу тільки до приватних вишів, адже за кожного нового студента отримують певну винагороду.

"Фірма бере 700 євро за вступ до приватного вишу, і 900 – до державного, без гарантій вступу. За ці гроші абітурієнту перекладуть документи, зроблять апостиль і проведуть першу екскурсію по Кракову", - пояснює Денис.

Фото: Facebook/Uniwersytet Jagielloński

Валерія Золотко вступала на магістратуру з міжнародної економіки до тієї ж Ягелонки сама. Каже, вся необхідна інформація є на сайті вишу, варто лише уважно прочитати. Вступ – обійшовся у 75 злотих (1 злотий – 6,5 гривень), Переклади документів близько 450 злотих, річне страхування - 400 злотих, апостиль в Україні без посередників 300 грн. За нескладними підрахунками, вступ Валерії обійшовся їй разом із страхуванням менше ніж у 300 євро, тобто втричі менше, аніж вона би віддала приватній фірмі-посереднику.

Мовне питання та Карта Поляка

Необхідною умовою для вступу до польського вишу є знання мови. Університети, зазвичай, мають власні курси. До прикладу, 2 місяці навчання на мовному інтенсиві Ягелонського університету обійдуться у близько 500 євро, сюди входить оплата самих курсів та проживання в гуртожитку. Це щоденні заняття з 9-ти до 2-х. Ще один плюс: ви прямо на місці у самих викладачів зможете дізнатися про всі нюанси вступу, що вас турбують.

Аналогічні курси у Києві коштуватимуть біля 100 євро в середньому. Для вступу необхідний рівень B1, до медичних вишів – C2.

Університет в Кракові. Фото: studyinpoland.pl

Якщо хтось із ваших близьких родичів (батьки, дідусь чи бабуся) мають польське походження – ви можете отримати Карту Поляка. Із цим документом студент має право на отримання безкоштовної освіти та стипендії у державних вишах Польщі.

"Дедалі більше українців їдуть до Польші не за європейською освітою, а тому, що Карта Поляка дає їм право безкоштовного навчання без конкурсу, і стипендію. Ну і ЗНО, звісно, здавати не треба", - розповідає Юлія.

Люди з Картою Поляка спочатку здають спеціальні іспити у польських консулатах в своїх рідних містах (це іспити з мови, історії та додаткові - залежно від обраної спеціальності,). Після чого на рік їдуть на так званий "нульовий рік" - їх відправляють до якого-небудь міста Польщі (тут вони не можуть вибирати, до якого) на рік, де вони вчать знову ж таки, мову, історію, культуру і т.д.. Потім здають кінцеві іспити і вступають на перший курс тієї спеціальності і того університету, який собі обрали із самого початку.

Фото: studyinpoland.pl

Але у цій, здавалося би, безумовній перевазі для наших студентів є і свої мінуси. Через пільгові умови вступу  останнім часом студентів з України приїжджає усе більше. І не всі поляки цим задоволені, - розповідає студентка Ягелонського університету Ольга Русіна.  

"З’являються зі сторони польських студентів голоси про те, що українців стає забагато. Здебільшого це стосується того, що українці з Картою Поляка отримують досить велику стипендію від уряду  - 900 злотих на місяць, самі поляки таких стипендій не мають. Але це проблема більше сходу Польщі (Люблін, Жешув) і Варшави, на заході та півночі набагато менше наших студентів", - каже вона.

Фото:studyinpoland.pl

Витрати та підробіток

Українцям, які не мають Карти поляка, доведеться платити за навчання на загальних підставах. Ціна, звісно, залежить від кожного конкретного вишу. До прикладу, рік навчання на "міжнародній економіці" Валерії та "журналістиці" Дмитра в Ягелонському університеті коштує їм 2200 євро.

Проте для українців в цьому плані є певні переваги. Після першого року навчання ви маєте змогу написати подання на ім’я ректора, де пояснюєте необхідність зменшення плати за навчання. Через війну в Україні та нестабільну економічну ситуацію нашим студентам часто йдуть назустріч. Така знижка може складати від 10 до 30 відсотків. Підставою для знижки має бути також академічна успішність: середній бал не менше 4 за п’ятибальною шкалою.

Фото:studyinpoland.pl

Гуртожитки у польських вишах коштують від 320 до 380 злотих, тобто, близько 80-100 євро на місяць. Знімати квартиру із товаришами обійдеться трохи дорожче, враховуючи плату за  комунальні та Інтернет, розповідають студенти

В середньому, близько 100 євро на місяць доведеться витратити на їжу, додаткові витрати, типу книжок, проїзних та розваг складатимуть стільки ж. Доїхати з Кракова, де найчастіше "осідають" наші студенти, до Києва і назад – обійдеться десь в таку ж саму суму.

"Цілком реально прожити і на 1000 злотих в місяць, включно із житлом", - каже Денис.

Ще один плюс: студентам цілком реально знайти підробіток. Раніше вони могли працювати без спеціального дозволу лише протягом трьох літніх місяців.

Фото:studyinpoland.pl

"Минулого року тодішня прем’єр Польщі змінила ці правила так, що тепер працювати без дозволу можна протягом року. Зрозуміло, якщо роботодавець у тобі зацікавлений, він оформить тобі дозвіл і "Карту Побиту" (перебування – ред.) - пояснює Ольга. Вона філолог, тож їй пощастило влаштуватися за спеціальністю: перекладачем.

За годину усного перекладу платять 50 злотих. "Проте, такі випадки поодинокі, - розповідає Яніна Юрковська, студентка Ягелонки. - Зазвичай, студентський підробіток - це робота, радше, низької кваліфікації: офіціант, касир, кур'єр і так далі. Якихось космічних грошей теж так не отримаєш, але скільки тому студенту треба. За таку роботу за два-чотири дні в тиждень можна отримати 300-500 злотих в місяць".

Фото на головній сторінці: Facebook/Uniwersytet Jagielloński

главная полоса

"З появою Гризлова мало що змінилося. Ви дискусію навколо Сталіна уявляєте?"
Здесь мы оставляем тексты, которые нам показались самыми знаковыми
Что означало быть проукраинским ультрасом в Крыму в начале оккупации, и как они живут сейчас